Psychoterapeuta Białe Błota

Psychoterapia – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Nie wiesz, jak poradzić sobie z przeciwnościami losu? Czujesz się niepotrzebny, a może od jakiegoś czasu towarzyszy Ci poczucie bezradności? Spokojnie, nie jesteś sam. Zgodnie z aktualnymi danymi statystycznymi co dziesiąta osoba w naszym kraju cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. W trudnych chwilach warto zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty. Czym tak naprawdę jest psychoterapia? Jakie są jej rodzaje? Kto powinien zdecydować się na terapię?

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest jedną z metod leczenia problemów natury psychicznej, opartej na wzajemnej relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem. Regularne spotkania z psychoterapeutą oraz szczera rozmowa dla wielu osób są szansą na poprawę jakości życia, poprzez uporanie się z przykrymi wydarzeniami z przeszłości, które w większości przypadków są głównym źródłem problemów.

Podstawowe rodzaje psychoterapii

Ze względu na metody wykorzystywane podczas terapii wyróżniamy: psychoterapię psychodynamiczną, psychoterapię poznawczo-behawioralną, psychoterapię Gestalt, psychoterapię psychoanalityczną. Rodzaj terapii dopierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Dla przykładu psychoterapia psychodynamiczna wskazana jest w przypadku osób zmagających się z depresją, nerwicą oraz zaburzeniami lękowymi. Z kolei psychoterapia Gestalt to metoda stosowana przy terapii pacjentów z zaburzeniami odżywiania, nerwicą natręctw, a niekiedy także i depresją.

Psychoterapeuta Białe Błota - kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty?

Zastanawiasz się, jakie niepokojące objawy powinny nakłonić Cię do wizyty u psychoterapeuty? Do najważniejszych zaliczamy między innymi:
- długotrwałe poczucie smutku i bezradności,
- problemy ze snem,
- rozkojarzenie,
- coraz częstsze sięganie po używki takie jak alkohol czy narkotyki,
- wycofanie się z życia społecznego,
- niekontrolowane wybuchy agresji.

Jak wygląda spotkanie z psychoterapeutą? Pierwsza wizyta zazwyczaj skupia się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem, co pozwala terapeucie ustalić przyczynę złego samopoczucia oraz innych problemów, z jakimi zmaga się jego rozmówca. Oprócz tego na pierwszej sesji psychoterapeuta przedstawia pacjentowi wstępną diagnozę, cel leczenia oraz jego szczegółowy przebieg. W skrajnych przypadkach terapia może trwać nawet kilka lat, oczywiście należy tutaj pamiętać o tym, że jest to kwestia indywidualna, uzależniona od kilku czynników jak np. stopień skomplikowania problemu, cechy osobowości pacjenta oraz jego kondycja psychiczna.