Psychoterapeuta Nakło

Psychoterapia – kiedy jest potrzebna?

Obecnie coraz więcej osób potrzebujących wsparcia psychicznego decyduje się na wizytę u doświadczonego terapeuty. W jakich sytuacjach warto udać się na psychoterapię? Czym kierować się przy wyborze specjalisty?

Wskazania do wizyty u psychoterapeuty

Na konsultację psychoterapeutyczną może tak naprawdę zdecydować się każdy z nas. Jak się okazuje, pomoc tego specjalisty jest nie tylko dobrym rozwiązaniem w przypadku leczenia zaburzeń psychicznych wywołanych traumatycznymi doświadczeniami, ale także i zmagania się z problemami życia codziennego. Do głównych wskazań do psychoterapii zaliczamy:
- utratę satysfakcji z życia i brak motywacji do działania,
- poczucie wypalenia zawodowego,
- trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich,
- śmierć bliskiej osoby,
- poczucie osamotnienie, leku i bezradności,
- niestabilność emocjonalną, ciągłe wahania nastroju,
- doznanie traumatycznych przeżyć,
- problemy w związku,
- zaburzenia lękowe.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą?

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom pierwsza konsultacja z terapeutą, nie różni się zbytnio od wizyty u lekarza POZ, jej głównym celem jest ustalenie źródła problemu oraz przedstawienie planu leczenia. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i postawieniu wstępnej diagnozy, psychoterapeuta zaproponuje najskuteczniejszą jego zdaniem metodę rozwiązywania problemów a dodatkowo także określi liczbę i częstotliwość sesji terapeutycznych.
W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że psychoterapeuta poradzi pacjentowi udanie się do psychologa, psychiatry bądź innego psychoterapeuty specjalizującego się w rozwiązywaniu konkretnych problemów, jak np. terapia par.

Psychoterapeuta Nakło - jak go wybrać?

Rozważając możliwość skorzystania z usług psychoterapeuty, w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy wybrany przez nas specjalista ma odpowiednie kwalifikacje uprawniające go do wykonywania zawodu. Pełną listę certyfikowanych psychoterapeutów znajdziemy między innymi na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto także zapoznać się z opiniami innych pacjentów. Pamiętajmy o tym, że jednym z najważniejszych czynników, który w dużym stopniu wpływa na skuteczność leczenia, jest zbudowanie bliskiej relacji terapeutycznej pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Dlatego też powinniśmy wybrać tego specjalistę, który wzbudza nasze największe zaufanie, co w efekcie ułatwi nam zwierzanie się mu ze swoich problemów.