Psychoterapeuta Osielsko

Czym jest psychoterapia i kto powinien z niej skorzystać?

Co zrobić, kiedy rozwiązanie z pozoru nieskomplikowanych problemów nas przerasta? Coraz więcej osób znajdujących się w trudnej sytuacji decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. Czym tak naprawdę jest psychoterapia? Jakie są wskazania do podjęcia terapii?

Psychoterapia – definicja

Słowo “psychoterapia” pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem słów - “psyche -dusza” oraz “therapein - leczyć, opiekować się”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “leczenie duszy”. Natomiast z medycznego punktu widzenia psychoterapia jest jedną z metod rozwiązywania problemów i leczenia zaburzeń psychicznych, opartą na zbudowaniu szczerej relacji terapeutycznej pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem.

Wskazania do psychoterapii

Psychoterapia znajduje swoje zastosowanie w przypadku:
- leczenia zaburzeń psychicznych (depresja, nerwica, fobia społeczna, natręctwo myśli bądź czynności, zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu) i chorób psychosomatycznych (choroby serca, atopowe zapalenie skóry, schorzenia żołądkowo-jelitowe itp.),
- pomocy w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych (brak satysfakcji z życia, lęki, nieśmiałość, wahania nastrojów, ataki paniki lub agresji itp.),
- rozwoju osobowości (chęć doskonalenia się, poszerzenia dotychczas zdobytej wiedzy i umiejętności),
- pomocy w trudnych sytuacjach życiowych (śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, konflikty rodzinne, nieporozumienia w związku).

Psychoterapeuta Osielsko – jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Wiele osób, które podjęło trudną decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, zastanawia się nad tym, jak wygląda pierwsze spotkanie z terapeutą. Czy trzeba się do niego w jakikolwiek sposób przygotować? Jak rozmawiać ze specjalistą? Otóż wbrew ogólnie panującym przekonaniom wizyta u psychoterapeuty nie różni się zbytnio od konsultacji z lekarzem rodzinnym, jej głównym celem jest określenie problemu, z jakim się zmagamy oraz symptomów i emocji, które temu towarzyszą. Po wstępnym postawieniu diagnozy, terapeuta przedstawi pacjentowi plan dalszej współpracy, w tym także szacowany czas psychoterapii oraz częstotliwość sesji.

Poszukując profesjonalnego psychoterapeuty, warto upewnić się, czy wybrana przez nas osoba posiada odpowiednie kwalifikacje uprawniające ją do pracy w tym zawodzie. Oprócz tego korzystym rozwiązaniem jest wybór takiego terapeuty, który specjalizuje się w rozwiązywaniu określonych problemów, w związku z czym prowadzi np. terapię dla par, terapię dla dzieci, terapię dla osób dotkniętych traumą.