Terapia dorosłych Białe Błota

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą

Dla wielu pomoc psychoterapeuty jest jedynym sposobem na odzyskanie utraconej pewności siebie oraz poprawę jakości życia. Kiedy należy zdecydować się na terapię dorosłych? Jak przebiega pierwsza sesja psychoterapeutyczna?

Na czym polega psychoterapia?

Słowo “psychoterapia” pochodzi z języka greckiego i oznacza “leczenie duszy”. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych oraz rozwiązywania problemów życia codziennego poprzez zbudowanie relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu i szczerości. Relacja pomiędzy pacjentem a terapeutą jest najważniejszym elementem w przebiegu terapii, warunkującym zmianę sposobu myślenia.

Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?

Pierwsza konsultacja z psychoterapeutą ma charakter organizacyjny i nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. W trakcie ok. godzinnego spotkania ustalane są kwestie dotyczące między innymi:
- celu terapii,
- czasu jej trwania,
- częstotliwości spotkań.

Musimy wiedzieć o tym, że podczas rozmowy terapeuta może zadawać nam pytania odnoszące się do naszego życia prywatnego, uczuć oraz emocji. W jaki sposób rozmawiać z psychoterapeutą? Przede wszystkim należy być szczerym i otwartym, kluczowym czynnikiem odpowiadającym za powodzenie terapii jest zbudowanie przyjacielskiej relacji, która w dużym stopniu ułatwi nam zwierzenie się ze swoich problemów obcej osobie.

Terapia dorosłych Białe Błota - kiedy warto udać się na psychoterapię?

Na wizytę u psychoterapeuty może zdecydować się każdy, kto potrzebuje wsparcia psychicznego. Dotyczy to zarówno osób, które w przeszłości przeżyły traumę, jak i dla tych, które nie mogą poradzić sobie z utratą pracy, stratą bliskiej osoby czy rozstaniem z wieloletnim partnerem. Niezależnie od tego, z jakimi problemami się zmagamy, to jedno jest pewne – im szybciej rozpoczniemy psychoterapię, tym większa szansa na to, że szybciej odzyskamy wewnętrzny spokój i radość życia.

Na psychoterapię warto zdecydować się wtedy, kiedy:
- czujemy się samotni, bezradni i niepotrzebni;
- cierpimy na zaburzenia lękowe oraz nieustanne wahania nastroju;
- odczuwamy brak motywacji i satysfakcji życiowej;
- doświadczyliśmy traumatycznych przeżyć, do których wciąż powracamy myślami;
- nie możemy pogodzić się z ciężką chorobą lub śmiercią bliskiej osoby.

Terapia dorosłych polegająca na szczerej rozmowie ze specjalistą nie tylko pomaga uporać się z istniejącymi problemami natury psychicznej, ale także dodaje pewności siebie, kształtuje światopogląd i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.