Terapia dorosłych Niemcz

Psychoterapia dla dorosłych - czy warto?

Korzystanie z pomocy psychoterapeuty cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które nie mogą poradzić sobie z trudnościami życia codziennego. Wbrew pozorom na psychoterapię decydują się nie tylko pacjenci indywidualni, ale także i pary, które przechodzą kryzys w związku. Ile trwa terapia dorosłych? W jakich sytuacjach lepiej z niej zrezygnować?

Terapia dla par i małżeństw - dlaczego warto zdecydować się na pomoc psychoterapeuty?

Kiedy konflikty w związku narastają, a ich wspólne rozwiązanie staje się wręcz niemożliwe, wówczas najlepszym z możliwych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty. Psychoterapia, czyli leczenie rozmową umożliwia omówienie kłopotliwych kwestii, będących główną przyczyną niezgody panującej pomiędzy partnerami. Szczera rozmowa na neutralnym gruncie, przy wsparciu psychoterapeuty jest w stanie rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy, oczywiście pod warunkiem, że obydwie strony są tak samo zaangażowane w terapię. W przeciwnym wypadku, dojście do wspólnego konsensusu zakończy się fiaskiem.

Psychoterapia par i małżeństw - przeciwwskazania

Niestety nie wszystkie pary mogą skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Dotyczy to przede wszystkim związków, w których:
- jedna ze stron jest ofiarą przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej,
- partner uzależniony jest od używek, najczęściej alkoholu, tutaj konieczne jest pokierowanie pacjenta do właściwego terapeuty specjalizującego się w leczeniu uzależnień,
- jeden z partnerów cierpi z powodu zaburzeń psychicznych, (w tym wypadku wskazana jest psychoterapia indywidualna),
- para ostatecznie zdecydowała się na rozwód.

Terapia dorosłych Niemcz – ile trwa?

Psychoterapia dla dorosłych, w tym także par i małżeństw w dużej mierze uzależniona jest od skali problemów, z jakimi zmagają się partnerzy. Kluczowy w tym przypadku jest także sam cel, który nakłonił ich na wizytę u psychoterapeuty. Na powodzenie terapii wpływ wiele różnych czynników, takich jak np.: relacja terapeutyczna pomiędzy terapeutą a pacjentami, indywidualne cechy osobowości każdego z partnerów, ich zaangażowanie oraz emocje.
Jeżeli chodzi o częstotliwość spotkań z terapeutą, to zazwyczaj jest to jedna sesja tygodniowa, która nie trwa dłużej niż 80 minut. Przyjmuje się, że terapia dorosłych zajmuje od sześciu do dwunastu miesięcy. Jest to czas, w którym partnerzy stopniowo dochodzą do różnych wniosków, co w ostateczności prowadzi do pozostania razem lub rozstania się w zgodzie.