Terapia dorosłych Osielsko

Psychoterapia dla dorosłych - kiedy zdecydować się na pomoc terapeuty?

Nie wiesz, jak poradzić sobie z trudnościami życia codziennego? Wykorzystywane do tej pory rozwiązania nagle przestały przynosić oczekiwany efekt? W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady specjalisty. Czym jest psychoterapia? Kto może skorzystać z tej formy terapii? Jak przebiega pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest psychoterapia? Wskazania do jej zastosowania.

Psychoterapia przez wielu rozumiana jest jako forma leczenia zaburzeń psychicznych, problemów emocjonalnych oraz uzależnień poprzez rozmowę z terapeutą. Kluczowym elementem psychoterapii jest zbudowanie zaufanej relacji pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą, który stosuje różne metody oraz techniki oddziaływania.

Psychoterapia w dużej mierze dedykowana jest osobom zmagającym się z zaburzeniami:
- nastroju (depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe),
- nerwicowymi,
- osobowości,
- lękowymi (fobia społeczna, fobie specyficzne, ataki paniki, traumy, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół stresu pourazowego - PTSD),
- snu,
- odżywiania.

Innymi wskazaniami do zastosowania psychoterapii są:
- problemy emocjonalne takie jak: niska samoocena, śmierć bliskiej osoby, problemy w związku, konflikty w środowisku rodzinnym bądź pracy, stres, przejawy agresji, utrata sensu bycia, poczucie osamotnienia i bezradności, problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, samookaleczenia,
- uzależnienia.

Głównym celem psychoterapii dorosłych jest poprawa komfortu i jakości życia pacjenta, co pozytywnie wpływa również na osoby z jego najbliższego otoczenia. Co więcej, terapia z doświadczonym psychoterapeutą pomaga odkryć nowe możliwości rozwoju i samorealizacji, w efekcie czego pacjent odzyskuje utraconą pewność siebie, chęci oraz motywację do działania.

Terapia dorosłych Osielsko – na czym polega konsultacja psychoterapeutyczna?

Konsultacja psychoterapeutyczna to nic innego jak pierwsze spotkanie z terapeutą, którego głównym celem jest zdiagnozowanie problemu, z jakim zmaga się pacjent, określenie czasu trwania oraz częstotliwości spotkań, wybór odpowiedniej metody terapii. Konsultacja psychoterapeutyczna to także czas, w którym każda ze stron może się lepiej poznać, co ułatwi dalszy przebieg terapii. Niekiedy konsultacja z terapeutą może przedłużyć się do 2-3 spotkań i zazwyczaj kończy się ona rozpoczęciem właściwej terapii bądź skierowaniem pacjenta do innego specjalisty zajmującego rozwiązywaniem konkretnych problemów jak np. terapią małżeństw.