Terapia dorosłych Świecie

Psychoterapia dla dorosłych - wskazania do wizyty u specjalisty

Stan umysłu i kondycji psychicznej wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także i codzienne funkcjonowanie. Problemy, z którymi często się zmagamy, mogą znacznie utrudniać, a czasami nawet uniemożliwiać wykonywanie prostych czynności. Wówczas jednym z możliwych sposobów na poprawę jakości i komfortu życia jest psychoterapia. Jak przebiega wizyta u terapeuty? Czego się spodziewać? Podpowiadamy.

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą

Choć dla wielu osób pierwsza wizyta u psychoterapeuty z pewnością będzie stresującym przeżyciem, to musimy wiedzieć o tym, że tak naprawdę nie ma się czego bać, a rozmowa z terapeutą nie różni się zbytnio od spotkania z lekarzem rodzinnym.

Pierwsza sesja z terapeutą, potocznie nazywane konsultacją psychoterapeutyczną ma na celu ustalenie celu terapii, czasu jej trwania oraz częstotliwości spotkań. Terapeuta po bliższym zapoznaniu się z problemami swojego rozmówcy postawi wstępną diagnozę, a także przedstawi plan leczenia oraz efekty poprowadzonej terapii. Warto pamiętać również o tym, że niekiedy konsultacja psychoterapeutyczna może przeciągnąć się do 2-3 wizyt, po czym zazwyczaj następuje rozpoczęcie właściwej terapii dostosowanej pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta bądź też przekierowanie go do innego specjalisty, zajmującego się rozwiązywaniem określonych problemów.

Terapia dorosłych Świecie - kto powinien z niej skorzystać?

Tak naprawdę na profesjonalną pomoc psychoterapeuty może zdecydować się każdy, kto potrzebuje wsparcia oraz porady osoby, która spojrzy obiektywnym okiem na trapiące nas problemy. Psychoterapeuta pomaga zarówno pacjentom zmagającym się zarówno z zaburzeniami psychicznymi, jak i problemami emocjonalnymi. Wśród głównym wskazań do podjęcia psychoterapii wyróżniamy między innymi:
- depresję,
- nerwice,
- zaburzenia osobowości,
- niską samoocenę,
- poczucie bezradności i osamotnienia,
- zaburzenia snu,
- trudne sytuacje życiowe, w tym śmierć bliskiej osoby, doświadczanie przemocy fizycznej bądź psychicznej, przeżycie wypadku samochodowego itp.,
- zaburzenia odżywiania,
- PTSD, czyli zespół stresu pourazowego,
- samookaleczenia,
- problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów międzyludzkich,
- konflikty w środowisku rodzinnym lub pracy.

Jak widać, przyczyn, dla których warto zdecydować się na terapię dla dorosłych, jest wiele. Niemniej jednak najważniejszy w tym wypadku jest czas – im szybciej rozpoczniemy psychoterapię, tym większe szanse na całkowity powrót do normalności.