Terapia traumy Nakło

Jak wyleczyć się z traumy?

Osoba, która doznała gwałtownego i przykrego przeżycia, może zmagać się z jego skutkami nawet przez wiele lat od czasu jego zdarzenia. Dowiedz się, jakie są typowe objawy traumy oraz jak ją leczyć.

Czym jest trauma? Poznaj jej charakterystyczne objawy.

Trauma to nic innego jak uraz psychiczny wywołany silnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, zagrażających bezpośrednio zdrowiu lub życiu, które prowadzą do powstania trwałych zmian w psychice człowieka, co z kolei uniemożliwia mu w pełni normalne funkcjonowanie.

Do charakterystycznych objawów traumy zaliczamy między innymi:
- odtwarzanie we wspomnieniach stresowej sytuacji, wraz ze wszystkimi emocjami towarzyszącymi przykremu zdarzeniu, takimi jak: lęk, bezradność, złość, poczucie zagrożenia,
- celowe unikanie sytuacji, które mogłyby przypominać nam przeżytą traumę,
- zaburzenia lękowe,
- koszmary senne przedstawiające traumatyczne wydarzenia, co w efekcie prowadzi do bezsenności,
- częste ataki paniki oraz agresji,
- wycofanie z życia społecznego,
- myśli samobójcze,
- depresja,
- objawy somatyczne: ból głowy i kręgosłupa, dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Trauma - rodzaje

  • Trauma z dzieciństwa

Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych bardzo często doświadczają przemocy, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej ze strony swoich najbliższych. Krytykowanie, publiczne ośmieszanie, popychanie, bicie, molestowanie i wykorzystywanie seksualne są niezwykle traumatycznym przeżyciem dla dzieci, czego efekty nierzadko dają znać o sobie w dorosłym życiu.

  • Trauma po wypadku

Osoby, które brały udział w poważnym wypadku komunikacyjnym, w którego wyniku ucierpieli lub śmierć ponieśli inni pasażerowie, zazwyczaj zmagają się z PTSD – czyli zespołem stresu pourazowego.

  • Trauma po katastrofie lub klęsce żywiołowej

Klęski żywiołowe, takie jak powodzie, pożary bądź trzęsienia ziemi, a także wszelkiego rodzaju katastrofy, czy terroryzm przyczyniają się do tego, że osoby, które ich doświadczyły, przez resztę swojego życia wyrażają obawę i strach o życie swoje i swoich najbliższych.

Terapia traumy Nakło - jak wygląda leczenie?

Jeżeli objawy przeżytej traumy utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, to wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalnego psychoterapeuty. W tym wypadku leczenie skupia się na nawiązaniu zaufanej relacji terapeutycznej pomiędzy pacjentem a terapeutą, celem stopniowego przepracowania poszczególnych etapów traumy, co prowadzi do odzyskania wewnętrznego spokoju i harmonii ducha.