Terapia traumy Niemcz

Psychoterapia traumy – kiedy konieczne zastosowanie jest terapii traumy?

Jak poradzić sobie traumą po stracie bliskiej osoby? W jaki sposób uporać się z nawracającymi wspomnieniami z dzieciństwa, w których to po raz kolejny przychodzi nam zmierzyć się ze swoim oprawcą? Osoby zmagające się z problemami psychicznymi bardzo często nie są w stanie samodzielnie się z nimi uporać. W takich sytuacjach najkorzystniejszym z możliwych rozwiązań jest psychoterapia. Jak objawia się trauma? Co może być jej przyczyną? Ile czasu trwa terapia traumy?

Uraz psychiczny – przyczyny i objawy

Uraz psychiczny określany potocznie jako trauma to trwała zmiana w psychice ludzkiej spowodowana najczęściej gwałtownym i przykrym przeżyciem. Trauma jest następstwem wystąpienia silnej reakcji stresowej po wypadku komunikacyjnym, doznawaniu przemocy fizycznej i psychicznej ze strony osób z najbliższego otoczenia, śmierci bliskich osób, napadzie, gwałcie, dotknięciu skutkami klęski żywiołowej.

Do charakterystycznych objawów wskazujących na konieczność zastosowania terapii traumy zaliczamy między innymi:
- ciągłe odtwarzanie i przeżywanie na nowo traumatycznego wydarzenia,
- poczucie osamotnienia i bezradności,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- zaburzenia snu,
- odczuwanie silnego i nieuzasadnionego strachu oraz niepokoju,
- zaburzenia odżywania,
- wahania nastroju,
- napady paniki i agresji,
- brak zaufania do innych, skutkujący odizolowaniem się od społeczeństwa.

Terapia traumy Niemcz – dlaczego warto zdecydować się na pomoc psychoterapeuty?

Terapia traumy w wielu przypadkach jest jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie utraconego spokoju wewnętrznego oraz radości życia. Zniwelowanie występujących objawów urazu psychicznego może skutkować:
- depresją,
- nerwicą,
- zaburzeniami lękowymi,
- samookaleczeniem,
- całkowitym wycofaniem się z życia społecznego,
- zaburzeniami psychosomatycznymi takimi jak: zaburzenia snu i odżywiania się, choroby serca, cukrzyca, dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- podejmowaniem prób samobójczych.

Istotą terapii traumy jest stopniowe przepracowanie poszczególnych etapów traumy, celem całkowitego uporania się z przykrymi wydarzeniami z przeszłości, które są przyczyną występowania typowych dla urazu psychicznego symptomów, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Zarówno czas trwania terapii traumy, jak i częstotliwość spotkań z psychoterapeutą, jest kwestią indywidualną, która zależy między innymi od cech osobowości pacjenta oraz stopnia zaawansowania problemu.