Terapia traumy Świecie

Jak poradzić sobie z traumą?

Jak radzić sobie ze skutkami traumy po przeżytym wypadku samochodowym bądź innej życiowej tragedii jak np. niespodziewana śmierć partnera? Jakim problemom muszą stawić czoła osoby zmagające się z urazem psychicznym po traumatycznym wydarzeniu? Jak wygląda i ile czasu trwa terapia? Jakich efektów należy się spodziewać?

Trauma – definicja

Z medycznego punktu widzenia trauma, inaczej uraz psychiczny to trwała zmiana w psychice ludzkiej powstała na skutek gwałtownego i przykrego wydarzenia, zagrażającego zdrowiu lub życiu. Traumatyczne przeżycie często powoduje długofalowe i niekiedy nieodwracalne skutki, które utrudniają, a w ciężkich przypadkach wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Czym może być spowodowana trauma?

Uraz psychiczny jest następstwem silnej reakcji stresowej wywołanej oddziaływaniem czynników zewnętrznych. W wielu przypadkach trauma jest następstwem:
- wypadków komunikacyjnych,
- śmierci bliskiej osoby,
- przemocy fizycznej i psychicznej ze strony osoby z najbliższego otoczenia,
- napaści, pobicia, gwałtu,
- mobbingu w pracy, prześladowań w szkole,
- klęsk żywiołowych i katastrof,
- wojen.

Uraz psychiczny – objawy i skutki

Jakie niepokojące objawy powinny nakłonić nas do wizyty u odpowiedniego specjalisty? Zaliczyć do nich możemy między innymi: poczucie osamotnienia, bezradności i wstydu, ciągłe odtwarzanie i przeżywanie na nowo traumatycznego wydarzenia z przeszłości, rozkojarzenie, problemy z pamięcią, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania, częste wahania nastroju, nieuzasadnione ataki paniki i agresji, nieuzasadnione odczuwanie silnego strachu i niepokoju, ciągła obawa o życie swoje i swoich najbliższych, częściowe bądź całkowite wycofanie się z życia społecznego.

Terapia traumy Świecie - jak długo trwa psychoterapia?

Zastanawiasz się, jak długo trwa terapia traumy? Otóż jest to kwestia indywidualna, zależna od kilku niezwykle istotnych czynników, w tym między innymi: cech osobowości i zachowań pacjenta, rodzaju problemu, z jakim się zmaga oraz stopnia nasilenia towarzyszących temu objawów. Niekiedy specjalista może podjąć decyzję o zastosowaniu psychoterapii krótkoterminowej trwającej kilka miesięcy. W skrajnych przypadkach terapia traumy może wymagać wieloletniego leczenia, które w dużej mierze skupiać się będzie na ponownym zmierzeniu się z przykrymi wydarzeniami z przeszłości oraz przepracowaniu kolejno poszczególnych etapów traumy, co w efekcie pozwoli nam odzyskać spokój wewnętrzny, ułatwiając tym samym powrót do stanu pierwotnego.